Siła wieku

Jaki sport jest najlepszy dla seniora?

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, może łagodzić nawet przebieg chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Badania pokazują także, że ćwiczenia mogą opóźniać wystąpienie demencji, a także zmniejszają podatność na infekcje i poprawiają jakość snu. Dlatego też należy zadbać o to, by w miarę możliwości senior pozostawał aktywny, chodził na spacery, pływał, biegał czy uczęszczał na fizjoterapię.

Co mówią zalecenia WHO?

Światowa Organizacja Zdrowia radzi, by seniorzy brali udział w zajęciach zarówno indywidualnych, jak i grupowych, różnorodnych i regularnych, które dają radość i odprężenie. Aktywność osób starszych powinna mieć interdyscyplinarny charakter terapii.

Jakie ćwiczenia powinien wybrać senior?

Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej wykonywanej przez seniora powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu, a także stanu zdrowia. Przeciwwskazaniem do treningu są m.in. zwężenie zastawki aorty, świeży zator tętniczy, zakrzepowe zapalenie żył czy niekontrolowane zaburzenia rytmu serca. Plan ćwiczeń warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy w razie wątpliwości wskażą optymalną formę treningu.

 

Osoby w wieku podeszłym mogą zwiększyć wydolność tlenową organizmu dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym, takim jak np. pływanie taniec czy spacer. Natomiast siłę mięśni może wzmocnić wchodzenie po schodach. Zwiększenie gibkości umożliwią regularne ćwiczenia rozciągające, a proste aktywności takie jak stanie na palcach czy chód do tyłu pozytywnie wpłyną na koordynację i prawidłowe utrzymywanie równowagi, zapobiegając upadkom. Zaleca się, by osoby w wieku podeszłym ćwiczyły minimum 2,5 godziny/tydzień. Wysiłek powinien być umiarkowany i najlepiej podzielony np. 30 minut 5 dni w tygodniu.

Podsumowując… nawet najmniejsza aktywność jest lepsza, niż żadna!

leo Lorem ut sed pulvinar amet, vulputate,