Sprawdzone sposoby na suchość w ustach

Sprawdzone sposoby na suchość w ustach

Znacznie zmniejszone wydzielanie śliny, które powoduje suchość w jamie ustnej, fachowo przez lekarzy nazywane jest kserostomią. Schorzenie to może być wynikiem np. odwodnienia organizmu, przyjmowania niektórych leków czy skutkiem różnych chorób, np. Parkinsona, cukrzycy typu 2, niedokrwistości, niedoboru witaminy B1 i B6, a także chorób nerek wymagających hemodializy. Dane epidemiologiczne pokazują także, że zaburzenie to może dotyczyc nawet 10% populacji, w tym aż co 4 osobę w wieku podeszłym.

Po co nam ślina?

99% śliny stanowi woda. Obecne są w niej także 2 enzymy: ptialina, czyli amylaza ślinowa oraz maltaza. To właśnie dzięki nim w jamie ustnej zapoczątkowane jest trawienie węglowodanów. W ślinie znajdują się również białka bogate w prolinę – składnik, który ułatwia połykanie kęsów jedzenia, ponieważ nadaje im właściwości poślizgowe.

Wspomnieć należy także o takich składnikach śliny jak mucyna czy lizozym, które chronią jamę ustną przed drobnoustrojami, zmniejszający tym samym ryzyko próchnicy.

Jakie objawy powinny niepokoić?

Suchość w jamie ustnej znacznie utrudnia przełykanie pokarmu. Może powodować także zaburzenia smaku. Silniej odczuwalny jest smak gorzki. W szczególnych przypadkach, seniorzy z tą dolegliwością mogą mieć trudność w odczuwaniu wszystkich smaków, dlatego też osoby starsze często preferują posiłki np. wyraźnie słone.

Niedostateczne wydzielanie śliny, szczególnie w przypadku osób starszych z ubytkami w uzębieniu, może nasilać trudności w mowie. Charakterystyczne jest także pieczenie i swędzenie w gardle, a także stany zapalne w jamie ustnej, takie jak np. afty czy kandydoza.

Domowe sposoby na suchość w jamie ustnej

Osoby starsze, które zmagają się z nadmiernym uczuciem suchości w ustach powinny często popijać wodę małymi łykami. Niezalecane są napoje słodzone, kawa i mocny napar z herbaty, a także alkohol, ponieważ mogą nasilać dolegliwości.

Dobrym sposobem na zwiększenie wydzielania śliny jest też ssanie kostek lodu, żucie gum bez cukru lub ssanie pastylek miętowych (bez cukru). W trakcie jedzenia warto popijać kęsy małą ilością płynu, co ułatwi połykanie. Posiłki nie powinny być intensywnie przyprawione (słone, kwaśne, pikantne), zbyt gorące lub zimne i suche, ponieważ będą podrażniały błonę śluzową jamy ustnej. W razie konieczności teksturę i konsystencje posiłku należy dostosować do potrzeb seniora.

Osoby starsze zmagające się z kserostomią powinny także systematycznie nawilżać powietrze w mieszkaniu. Warto również na szafce nocnej postawić szklankę wody, aby w razie potrzeby po przebudzeniu nawilżyć jamę ustną.

Suchości jamy ustnej nie należy lekceważyć

Kserostomia znacznie obniża jakość życia osób starszych. Gdy domowe sposoby nie pomagają, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Znaczne zaburzenia w wydzielaniu śliny mogą wymagać przyjmowania antybiotyków, leków przeciwgrzybicznych czy preparatów tzw. sztucznej śliny.

ut id libero felis id, dapibus velit,